Od domu tradycyjnego do nowoczesnego

nowoczesne projekty domów

Najpierw zapada decyzja: budujemy dom jednorodzinny. Takie zadanie ma przed sobą wiele młodych rodzin. Własny dom to wygoda i komfort, wymaga jednak sporo zachodu. Po decyzji o budowie, trzeba podejmować kolejne kroki.

Jaka działka?

Jeśli kupujemy działkę pod budowę, a nie zostaliśmy nią obdarowani, mamy prawo do wybrzydzania. Oczywiście, w wielu przypadkach o wyborze tej a nie innej parceli decydują fundusze. Wielkość działki to kwestia pieniędzy, ale także i potrzeb. Jeśli planujemy budowę domu parterowego o dużej powierzchni, wówczas działka musi też być duża. Jeśli chcemy przy domu zagospodarować ogród, też nie możemy oszczędzać.

Natomiast w każdym przypadku ważne jest, by działka była dobrze nasłoneczniona. To sprawi, że w domu będzie jasno i ciepło.

Dom tradycyjny czy nowoczesny?

Kolejna decyzja przed inwestorem: dom ma być tradycyjny w formie czy nowoczesny? W biurach architektonicznych duża część propozycji to nowoczesne projekty domów. Tak są określane przez autorów, chociaż domy prezentują różne style. Jedne budynki bardzo przypominają domy tradycyjne, w kontraście do nich prezentują się awangardowe pomysły. Łączy je jednak kilka cech wspólnych: duże przeszklenia, jasne elewacje z kontrastowymi wstawkami, nowoczesne materiały budowlane i wykończeniowe.

Warto przy tym zauważyć, że w nowoczesnych projektach domów przeważają proste bryły i nieskomplikowane dachy, odchodzi się od dekoracyjności. Cechą charakterystyczną dla nowoczesności jest prostota i minimalizm.

Dom nowoczesny to dom energooszczędny

Nie może być mowy o nowoczesności, gdy budynek nie spełnia norm wymaganych dla budynku energooszczędnego. Nowoczesne projekty domów są zgodne z wymaganiami dotyczącymi izolacyjności cieplnej i innymi wymaganiami związanymi z oszczędzaniem energii. Mogą być do tego są wyposażone w:

  • pompy ciepła
  • wentylację z odzyskiem ciepła,
  • solary.

Można wtedy mówić o domach ekologicznych.