Czym charakteryzuje się dom w stylu góralskim?

Dom w stylu góralskim wygląda ciekawie. Takie budynki można zobaczyć już nie tylko w górach, ale także na innych obszarach kraju. Z czego wynika fenomen góralskich domów i jakie są ich cechy charakterystyczne? Odpowiedzi na te pytania na pewno pozwolą zrozumieć rosnące rzesze zwolenników domów tego typu.

Jak powstał styl góralski w budownictwie?

Oczywiście pierwsze domu góralskie już od lat powstają na terenach znajdujących się tuż u podnóży gór. Jednak obecnie znane domy góralskie zostały rozpropagowane przez Witkiewicza w okresie Młodej Polski. To właśnie wtedy styl góralski i nawiązujący do wiejskiej estetyki był bardzo popularny. Domy związane z tą stylistyką można zobaczyć obecnie na terenie całego kraju.

Drewno, czyli podstawowy budulec

Podstawowym materiałem wykorzystywanym do budowy domów góralskich jest oczywiście drewno. Choć obecnie można spotkać także projekty domów w stylu góralskim stworzone z myślą o współczesnych materiałach. Są one przygotowane do budowania z bali lub chociażby pustaków. Tylko wykończenie odbywa się przy pomocy drewnianych elementów.

Spadzisty dach

Kolejnym charakterystycznym elementem domów góralskich jest wyjątkowo stromy, dwuspadowy dach z wysuniętymi okapami. Taka cecha związana jest z obfitymi opadami śniegu występującymi w górach. Spadzisty dach sprawia, że śnieg nie zalega na dachu i nie trzeba go usuwać na własną rękę. Dodatkowym elementem mogą być lukarny, które mają za zadanie doświetlić wnętrze domu.

Kamienne podmurówki

Cechą, która pozwala na rozpoznanie domu góralskiego, są kamienne podmurówki. Pozwalają one na zapewnienie solidnej konstrukcji domu, ale jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną. To element zdecydowanie wyróżniający domy góralskie spośród innych rodzajów budownictwa.

Werandy i tarasy

Domy góralskie charakteryzują się także obecnością werand i tarasów. Jest to integralna wypoczynkowa część domu. Nie ma się czemu dziwić, w końcu mieszkańcy gór ze swoich werand i tarasów mogli podziwiać piękne o każdej porze roku, górskie widoki.