Projekt altanki – do ogrodu i na działkę

projekt altanki

Na etapie planowania budowy domu trzeba już myśleć o założeniu i zagospodarowaniu ogrodu. Jednym z elementów, którego nie powinno zabraknąć zielonym zakątku, jest altana.

 

Czy potrzebny projekt altanki?

Altana to niewielki budynek, który zwykle ma podłogę, dach chroniący przed opadami i słońcem oraz ściany, które w dużej części (lub wyłącznie) są ażurowe. Czasami altana ogranicza się tylko do ażurowych ścianek i dachu, co przypomina bardziej pawilon ogrodowy. To wystarczy, gdy altana znajduje się w przydomowym ogrodzie i służy jako miejsce wypoczynku i grillowania dla rodziny i gości. Gdy znajduje się na działce poza miejscem zamieszkania, musi spełniać jeszcze funkcję mieszkalną czy sypialnianą. Wówczas do jego postawienia potrzebne są umiejętności konstruktorsko-budowlane, a przede wszystkim projekt altanki.

Zresztą, mała architektura w ogrodzie powinna być ozdobą tego miejsca, uzupełnieniem natury, trwała i funkcjonalna. Dlatego dobry projekt wydaje się koniecznością.

 

Altanka drewniana czy murowana?

Oglądając zdjęcia z projektami altanek, można się zorientować, że większość z nich to konstrukcje drewniane. Taki sam widok spotykamy najczęściej w miejskich i wiejskich ogrodach. Drewno jest materiałem naturalnym, harmonijnie wpisuje się w zieleń ogrodu. Altanka, nawet ta o dużym metrażu, sprawia wrażenie lekkiego i zgrabnego budynku. Nie przytłacza, zdobi ogród. Drewno dobrej jakości, starannie zaimpregnowane daje gwarancję długoletniego użytkowania.

Część inwestorów wybiera jednak projekt altanki murowanej. Taki budynek jest droższy w budowie, solidniejszy i może służyć przez dwa pokolenia. Talent i kreatywność projektantów sprawia, że i takie altanki prezentuje się atrakcyjnie. Uzupełnieniem murowanych ścian są drewniane ażurowe ścianki, które przydają konstrukcji lekkości i uroku. Często takie altanki buduje się poza miastem. Przypominają one domki letniskowe. Oprócz otwartego tarasu mieszczą się tam pomieszczenia gospodarcze a nawet mieszkalne.

Inwestorzy naprawdę mają z czego wybierać.