Marzenia o idealnym domu letniskowym czy realne plany?

projekty domów letniskowych

Mieszkańcy dużego miasta bardzo cenią czas spędzany poza miejscem zamieszkania. Wykorzystują każdy wolny czas, by wyjechać w plener. Często są posiadaczami działek letniskowych, gdzie uprawiają warzywa i drzewa owocowe, sadzą kwiaty i krzewy ozdobne. Mogą się zadowalać altaną ogrodową, która służy jako przebieralnia, składzik narzędzi ogrodniczych  a także schronienie na czas niekorzystnej pogody. Jednak każdy działkowicz, zwłaszcza posiadacze działek położonych w miejscach odległych od stałego miejsca zamieszkania, marzy o prawdziwym domu letniskowym.

Czy istnieje idealny dom letniskowy?

Jak dowodzą projekty domów letniskowych idealne dacze (kto dziś używa tej nazwy?) istnieją. Co więcej, jest ich bardzo wiele, bo trudno mówić o jednym projekcie, który będzie odpowiadał wszystkim inwestorom i przyszłym użytkownikom. Mówiąc poetycko, dom letniskowy niejedno ma imię, czyli różnie się prezentuje, ale wszystkie łączy kilka podobieństw. Są to:

  • drewno jako materiał budowlany bądź wykończeniowy,
  • obowiązkowy taras lub weranda, gdzie mieści się stół i siedziska dla grupy osób, otoczone drewnianą balustradą,
  • kominek (jeśli właściciel zamierza tu przebywać w chłodne pory roku).

W projektach domów letniskowych nie brakuje też innych propozycji, które spełniają wymagania inwestorów. Najczęściej są to domy parterowe, nie brakuje też domów parterowych z mieszkalnym poddaszem czy wręcz domów piętrowych.

Co wewnątrz domu letniskowego?

Centralnym miejscem domu letniskowego, podobnie jak w przypadku domów całorocznych, jest kuchnia oraz salon. Często te dwa pomieszczenia stanowią nieoddzieloną całość. Spędza się tu czas na przygotowywaniu posiłków, przyjmowaniu gości podczas niepogody, spędza chłodne wieczory przy kominku. Konieczne są też sypialnie. W zależności od liczby domowników i planowanych gości są to co najmniej 2 pomieszczenia, a jako miejsca sypialne mogą też służyć kanapy w salonie.

A otoczenie?

Dom letniskowy wymaga specjalnej oprawy. A jest to zadbany ogród, gdzie oprócz zieleni znajduje się miejsce na grill czy palenisko, miniplac zabaw dla dzieci, przydaje się też oczko wodne z szemrzącą fontanną czy strumykiem. To nie marzenia, tak może wyglądać twój dom letniskowy. Już zacznij planować.