Dom energooszczędny dla oszczędnych?

projekty domów energooszczędnych

Czy ktokolwiek, planując budowę domu, zastanawia się nad wielkością przyszłych rachunków za prąd, ciepłą wodę i ogrzewanie?  Na tym etapie większość inwestorów bardziej interesuje, jakie będą ostateczne koszty budowy. Dla wielu z nich istotne jest, by dom był tani, a jednocześnie wygodny i funkcjonalny. Jednak już w niedalekiej przyszłości projekty domów energooszczędnych staną się priorytetem, bo taki będzie wymóg przepisów Unii Europejskiej.

Najpierw o rachunkach

Od budowy domu energooszczędnego odstrasza wyższy koszt budowy. W przypadku technologii NF 40 trzeba wydatkować o 10% więcej, niż budując dom tradycyjny, a w przypadku technologii NF 15 koszty są wyższe aż o 25%. W zamian za to eksploatacja domu będzie tańsza. Jednakże na zwrot tych dodatkowych kosztów trzeba czekać co najmniej kilkanaście lat. Oblicza się, że dla budynku o metrażu 150 m kw. będzie to 16- 25 lat, co zależy od standardu budynku i źródła energii.

Nie tylko pieniądze się liczą

Każdy inwestor zainteresowany projektami domów energooszczędnych zadaje sobie pytanie: czy to się opłaca? Czy warto wydatkować wyższą kwotę, licząc na odległy w czasie zwrot kosztów? Warto jednak wziąć pod uwagę inne korzyści niż tylko finansowe. Ze względu na zastosowanie:

– materiałów budowlanych oraz stolarki okiennej i drzwiowej wysokiej jakości,

-technologii budowlanej eliminującej nieszczelności, mostki cieplne itp.,

-źródeł energii takich jak pompa cieplna, biomasa, energii słonecznej (solary) itp.

Mieszkańcy domu zyskują większy komfort zamieszkania. Szczelne okna i drzwi, dobrze izolowane ściany i stropy zabezpieczają pomieszczenia przed hałasem z zewnątrz, dobrze utrzymują ciepło, które w domach budowanych metodami tradycyjnymi ucieka przez nieszczelności. Poza tym nie tylko dla ekologów ważna jest świadomość, że projekty domów energooszczędnych uwzględniają potrzeby naturalnego środowiska, które wymaga ochrony przed nadmierną eksploatacją oraz przed zanieczyszczeniami powstałymi w trakcie użytkowania domu.

Dlatego odpowiadając na pytanie zawarte w tytule tekstu, trzeba zdecydowanie powiedzieć: dom energooszczędny to dom dla tych, którzy chcą rozsądnie wydać swoje pieniądze, w dalszej perspektywie je oszczędzając oraz oszczędzając zasoby Ziemi.