O zaletach i wadach bliźniaków

projekty bliźniaków

Bliźniaki – tak zwykliśmy nazywać domy połączone w pary jedną ścianą. Obydwie części są identyczne i jedna stanowi odbicie lustrzane drugiej. Jeszcze do niedawna projekty bliźniaków interesowały głównie spokrewnionych bądź zaprzyjaźnionych inwestorów. Obecnie coraz częściej budowy takich domów podejmują się developerzy, którzy sprzedają je nieznającym się nabywcom. Jakie są zalety i wady takich rozwiązań?

Zalety bliźniaka

Do najważniejszych zalet posiadania domu typu bliźniak zaliczyć można m.in.:

  • dom jest tańszy w budowie ze względu na wspólną ścianę,
  • do zabudowy można wykorzystać dwie sąsiadujące wąskie działki, oszczędzając tym samym miejsce na ogród,
  • większe bezpieczeństwo, nadzór sąsiada nad posesją,
  • bliskość rodziny a jednocześnie pełna samodzielność, w przypadku spokrewnionych właścicieli, w razie wyprowadzki jednej rodziny, jeden segment można sprzedać czy wynająć,
  • mniejsze koszty ogrzewania domu, mniejsze straty ciepła (wspólna ściana),
  • dom, który byłby skromny, stojąc pojedynczo, lepiej się prezentuje w towarzystwie drugiej połowy.

Wady bliźniaka

Bliźniak posiada również pewne wady, w tym:

  • posiadanie sąsiada za ścianą i związane z tym niedogodności, np. hałas,
  • konieczność uzgadniania z sąsiadem takich decyzji jak wykończenie elewacji, rodzaj stolarki czy pokrycia dachowego, a nawet ogrodzenia itp. (Bliźniaki wiele tracą na wyglądzie, jeśli sąsiedzi mają odmienne gusta i domy bardzo się różnią po pewnym czasie, choć w projektach bliźniaków zawsze są identyczne).

Rodzaje bliźniaków

Przeglądając projekty bliźniaków, podziwiamy ich różnorodność. Są to domy utrzymane w stylu tradycyjnym, z dwuspadowym dachem, parterowe (także z użytkowym poddaszem) i piętrowe, z garażami i bez, jest wiele domów o nowoczesnej, minimalistycznej bryle z płaskim dachem. Każdy inwestor zostanie usatysfakcjonowany, bo znajdzie projekt odpowiadający jego potrzebom, wymaganiom i możliwościom finansowym.

Dla osób, które nie chcą mieć sąsiada tuż za ścianą pomieszczeń mieszkalnych jest szeroka oferta domów łączonych czy raczej rozdzielonych garażami lub pomieszczeniami gospodarczymi.