Czym wyróżniają się domy energooszczędne?

projekty domów

Są domami przyjaznymi i dla środowiska naturalnego, i dla kieszeni swych użytkowników. O tym, że domy energooszczędne są korzystną inwestycją, łatwo się przekonać. Wystarczy przyjrzeć się projektom domów, w których najważniejszą kwestią jest oszczędność energii.

Ograniczenie strat ciepła

Projekty domów energooszczędnych mogą się pochwalić dość prostą bryłą. Wiąże się to z ograniczaniem ilości tych miejsc, które mogłyby doprowadzić do utraty ciepła. Redukowana jest zatem ilość okien i balkonów od strony północnej, podczas gdy strona południowa może przybrać formę wielkiej, przeszklonej przestrzeni. Dzięki temu do domu trafia więcej ciepła, które-dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu północnej elewacji budynku-pozostaje w nim na dłużej.

Zwarta bryła

Zwarta bryła jest kolejną cechą dość typową dla domów energooszczędnych. Dlaczego? Bo brak zbędnych dodatków, np. w postaci lukarn czy balkonów, to dodatkowa oszczędność ciepła.  

Dobrze przemyślana izolacja

By dom mógł być domem energooszczędnym i ciepłym zarazem, ważna jest odpowiednia izolacja. Dotyczy to zarówno ocieplenia ścian, jak i uszczelnienia okien oraz drzwi.

Dodatkowe źródła energii

W domach ekologicznych ważną rolę zajmują te rozwiązania, które pozwalają na pozyskiwanie energii z natury: wiatru lub świata słonecznego. O ile przydomowe elektrownie wiatrowe są dość rzadkim rozwiązaniem, to moda na kolektory słoneczne trwa już od wielu lat.

Dom energooszczędny to inwestycja, która zwraca się z nawiązką. To również cenne wsparcie dla oszczędnych Polaków, dla których energooszczędny dom to przede wszystkim niższe rachunki za prąd.