Dom parterowy dla rodziny i auta

domy parterowe z garażem

Nikogo nie trzeba przekonywać, że samochód także potrzebuje schronienia, zarówno w czasie upalnego lata jak i słotnych jesieni czy śnieżnych zim. Nikt nie chce wsiadać w upalne południe do auta nagrzanego niczym piec martenowski ani też nie ma ochoty skrobać każdego mroźnego ranka lodu z szyb. Budując dom, planujemy też lokum dla naszego pojazdu.

Garaż wolno stojący czy w bryle budynku?

Garaż wolno stojący to dobre rozwiązanie dla posiadaczy dużych działek, którym nie szkoda miejsca na dodatkowy budynek. Nie szkoda im też pieniędzy na dodatkową inwestycję, bo budowa nawet małego budynku przecież kosztuje. Taka opcja ma jednak i inne wady: trzeba pokonywać drogę od garażu do domu bez względu nas pogodę, trzeba też być przygotowanym na przenoszenie zakupów i innych ciężarów z bagażnika do domu. Takich trudności nie muszą pokonywać posiadacze garaży w bryle budynku.  Wychodząc z auta, od razu są pod dachem, a droga od samochodu do pomieszczeń mieszkalnych krótka.

Dlatego projekty domów piętrowych z garażem a także domy parterowe z garażem cieszą się dużym popytem wśród inwestorów.

Garaż na parterze czy w piwnicy?

W projektach domów parterowych z garażem najczęściej proponowany jest garaż w parterze budynku. Do wyboru są dwie opcje:

  • garaż w bryle budynku,
  • garaż przylegający do budynku.

Pierwsza opcja jest najkorzystniejsza pod względem finansowym i nie uszczupla powierzchni działki. Odejmuje jednak trochę powierzchni mieszkalnej domu. Jednak pomieszczenia nad nim mogą być bezpiecznie zamieszkiwane. Nowoczesne materiały budowlane i wykończeniowe oraz dobra wentylacja zabezpieczają część mieszkalną przed przedostawaniem się spalin, zapachem paliwa i hałasem silnika. Wejście do garażu prowadzi zwykle z korytarza czy holu budynku.

Garaż przylegający jedną ścianą do garażu to nieco droższy wybór. Wymaga więcej materiałów budowlanych na ściany oraz pokrycia dachu.

Istnieje też trzecia możliwość. Projekty domów z garażem przewidują również garaż w piwnicy. Jest to wersja najdroższa. Budowa podziemnego pomieszczenia dla auta to jak budowa dodatkowej kondygnacji. Jednak ma zaletę: nie ujmuje powierzchni mieszkalnej.