Projekty domów piętrowych – wady i zalety

Budować dom parterowy czy piętrowy? Oto jest pytanie, którego niektórzy inwestorzy Nawet nie mają możliwości sobie zadać, gdy o przeznaczeniu działki decydują miejscowe plany zagospodarowania czy istniejące warunki zabudowy. Projekty domów piętrowych są więc dla nich jedynym wyborem, podobnie jak w przypadku właścicieli niedużych, wąskich działek. Jeśli chcą  budować dom o dużej powierzchni, muszą zdecydować się na budynek co najmniej dwukondygnacyjny.

Domy piętrowe mają swoje wady i zalety. Bez wątpienia najmniej lubiane w projektach domów piętrowych są schody. Konieczność ich przymierzania kilka – kilkanaście razy dziennie to nie problem tylko dla osób młodych i sprawnych. Dla małych dzieci schody stanowią nawet niebezpieczeństwo, dla osób niedołężnych są przeszkodą nie do pokonania. Kolejną wadą są wyższe koszty budowy w porównaniu z domem parterowym o tej samej powierzchni mieszkalnej.

Natomiast do zalet należałoby zaliczyć możliwość prostego podziału domu na część dzienną i nocną. Dom jest miejscem życia rodzinnego w ciągu dnia, tu jada się posiłki, przyjmuje gości, ogląda wspólnie telewizję. Góra przeznaczona jest na nocny wypoczynek.

Projekty domów piętrowych utrzymane są w różnej stylistyce, jedne przypominają dawne „klocki”, choć nieco zmodernizowane, inne imponują nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Każdemu według gustu.