Projekt mieszkanie dla młodych szansą na własne lokum

Projekty mieszkanie dla młodych

Projekty mieszkanie dla młodychMłode małżeństwa zawsze miały „pod górkę’, jeśli chodzi o dostęp do własnego mieszkania. Za PRL –u mieszkania były tanie, ale bardzo długi czas oczekiwania był ogromną niedogodnością. Obecnie mieszkanie czy dom można kupić „od ręki’, ale przeszkodą jest ich wysoki koszt. Młodzi ludzie biorą duże kredyty, które muszą spłacać przez kilkadziesiąt lat. Nie wszystkie młode rodziny mają też zdolność kredytową. Na pomoc młodym rodzinom przyszło państwo, wychodząc z projektem mieszkanie dla młodych. O co tu chodzi?

Projekt mieszkanie dla młodych polega na dofinansowaniu wkładu własnego na zakup mieszkania czy domu. Ci, którzy rozpoczynają budowę domu jednorodzinnego, mogą liczyć na częściowy zwrot VAT na materiały budowlane.

By skorzystać z projektu mieszkanie dla młodych, należy spełniać pewne warunki.  Nie można być właścicielem innego mieszkania, przynajmniej jedno z małżonków nie może mieć więcej niż 35 lat, mieszkanie, kupione na rynku pierwotnym nie może przekraczać 75 kw. (lub 85 m kw., gdy w rodzinie wychowuje się co najmniej troje dzieci), a dom nie może być większy niż 100 m kw. (lub 110 w przypadku wielodzietnej rodziny). W biurach projektowych uwzględnia się te wymogi, oferując projekty małych i tanich domów.

Dofinansowanie obejmuje 10% dopłaty do wkładu własnego dla osób samotnych lub małżeństw nieposiadających dzieci  albo 15% dla małżeństw z co najmniej jednym dzieckiem. Dodatkowe 5% można zyskać, gdy w rodzinie w ciągu 5 lat od kupna mieszkania (domu) urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.