Dom parterowy a podział na strefy

Domy parterowe mają zarówno szereg zalet jak i wad i chociaż tych drugich jest znacznie mniej, to z pewnością niektórym osobom może przeszkadzać stała obecność innych członków rodziny czy też wyziewy docierające z kuchni. Ostatecznie w dom inwestuje się po to, aby zapewnić sobie większy komfort, przestrzeń i swobodę, której nie gwarantują mieszkania w zbiorowym budownictwie.

Rozwiązaniem dla najbardziej wymagających są projekty domów parterowych uwzględniające podział na strefy. Taki dom wymaga przede wszystkim odpowiedniego układu pomieszczeń oraz kształtu. Trudno wyznaczyć podział strefowy w budynku, który ma formę kwadratu z centralnie umieszczonym holem. Zasady projektowania domów ściśle określają odległości oraz rozmieszczenie poszczególnych pokoi, kuchni czy pomieszczeń gospodarczych tak, aby część domu przeznaczona do spania była wyraźnie odseparowana od części kuchenno-jadalnej czy salonu. Oczywistym jest też, że sypialnia nie może dzielić ściany z zewnętrznym garażem czy przydomowym warsztatem, w którym wykonuje się prace naprawcze używając głośnych narzędzi.

Projekty domów parterowych MTM

Projekt domu parterowego AS

Projekty domów parterowych z podziałem strefowym w zasadzie stanowią standard pod warunkiem, ze mają one na tyle znacząca powierzchnie, aby umożliwiała manewrowanie układem wnętrza. Niemożliwe jest efektywne wyznaczenie stref w dwupokojowym domku o powierzchni 50 metrów. Takie zadanie realizowane byłoby kosztem przestrzeni pokoi, która jest przecież bezcenna.