Czy dom Twoich marzeń jest energooszczędny?

dom energooszczędny projekt

Wieloletnia tradycja budowania domów murowanych sprawia, że takich budynków jest w Polsce najwięcej. Niestety ta metoda budowlana jest nieekonomiczna, gdyż domy zbudowane w ten sposób są kosztowne w utrzymaniu. Pobierają dużą ilość energii do ocieplenia i oświetlenia, podczas gdy same jej nie produkują. Ponadto technologia w nich użyta nie sprzyja utrzymywaniu ciepła.

Właśnie dlatego na popularności zyskują domy energooszczędne. Szukając domu swoich marzeń można znaleźć wiele projektów takich budynków. Można je podzielić na: energooszczędne, wysoko energooszczędne i pasywne. Mają one różne zapotrzebowanie energetyczne. Podczas gdy tradycyjne domy zużywają 120 kWh/m2 rocznie, dom pasywny zużywa go zaledwie 15 kWh/m2.  Dzieje się tak dzięki zastosowaniu w domach pasywnych technologii zatrzymującej ciepło w budynku. Domy energooszczędne mają kształt prostej bryły i zawierają wiele przeszkleń. Dodatkowo w celu zyskania większej ilości energii można zamontować w nich, np. instalację solarną z kolektorami słonecznymi.

Gdy decydujemy się na dom energooszczędny projekt domu powinien być dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Technologię energoszczędną można zastosować w domach jednorodzinnych parterowych, a także z poddaszem, w szeregowych i bliźniakach. Technologia ta daje wiele możliwości.